Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Právo na informace

  1. Úvod
  2. Činnost
  3. Právo na informace

Od 2. ledna 2020 vykonává Úřad novou působnost v agendě svobodného přístupu k informacím. Tato působnost se vztahuje k následujícím oblastem:

1. Úřad jakožto nadřízený orgán povinných subjektů, u nichž nelze nadřízený orgán určit dle § 178 správního řádu (§ 20 odst. 5 zákona č. 106/1999 Sb.)

Úřad je dle § 20 odst. 5 zákona č. 106/1999 Sb. nadřízeným orgánem povinných subjektů, u nichž nelze nadřízený orgán příslušný k vedení odvolacího řízení a řízení o stížnosti na postup povinného subjektu při vyřizování žádosti o informace určit na základě kritérií vymezených v § 178 správního řádu.

Taxativní výčet povinných subjektů, jejichž nadřízeným orgánem je Úřad, stanoven není. V každém konkrétním případě je tak nejprve nezbytné posoudit, zda nadřízený orgán určitého povinného subjektu lze určit dle kritérií vymezených v § 178 správního řádu. Teprve v případě, kdy nadřízený orgán tímto způsobem určit nelze, je nadřízeným orgánem takového povinného subjektu Úřad.

2. Přezkumné řízení o rozhodnutí nadřízeného orgánu (§ 16b odst. 1 a 2 zákona č. 106/1999 Sb.)

Úřad je oprávněn přezkoumat rozhodnutí nadřízeného orgánu vydané v řízení o odvolání (či rozkladu) proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o informace. Přezkumné řízení se zahajuje zpravidla na základě podnětu zaslaného Úřadu. V přezkumném řízení postupuje Úřad dle ustanovení § 94 a násl. správního řádu. Přezkumné řízení v agendě svobodného přístupu k informacím je oprávněn vést výlučně Úřad.

S ohledem na skutečnost, že Informační zákon odkazuje na správní řád pouze v rozsahu postupů dle § 16b odst. 1 a odst. 2, přezkumné řízení není oprávněn vést, ani na základě podnětu, nadřízený orgán, jehož rozhodnutí má být přezkoumáno.

3. Ochrana před nečinností nadřízeného orgánu (§ 16b odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb.)

Úřad je oprávněn (zpravidla na základě podnětu žadatele o informace) posoudit, zda je příslušný nadřízený orgán nečinný a případně přijmout adekvátní opatření proti jeho nečinnosti. Úřad při posuzování nečinnosti postupuje dle § 80 správního řádu.

Úřad posuzuje nečinnost nadřízených orgánů v těchto řízeních vedených dle zákona č. 106/1999 Sb.:

  • v řízení o odvolání proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o informace, pokud uplynula lhůta 30 dnů ode dne doručení odvolání povinnému subjektu (povinný subjekt je povinen předložit žadatelovo odvolání do 15 dnů nadřízenému orgánu, který následně do 15 dnů o odvolání rozhodne);
  • v řízení o rozkladu proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o informace, pokud uplynula lhůta 15 pracovních dnů ode dne doručení rozkladu;
  • v řízení o stížnosti na postup povinného subjektu, který není ústředním orgánem státní správy, při vyřizování žádosti o informace, pokud uplynula lhůta 22 dnů ode dne doručení stížnosti (povinný subjekt je povinen předložit žadatelovu stížnost do 7 dnů nadřízenému orgánu, který následně do 15 dnů stížnost vyřídí);
  • v řízení o stížnosti na postup povinného subjektu, který je ústředním orgánem státní správy, při vyřizování žádosti o informace, pokud uplynula lhůta 15 dnů ode dne doručení stížnosti.