Pro povinné subjekty a jejich nadřízené orgány
Praktické informace určené povinným subjektům a jejich nadřízeným orgánům.
Odvolání proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o informace a stížnost na postup povinného subjektu při vyřizování žádosti o informace:
- Povinný subjekt je povinen předložit Úřadu žadatelovo odvolání / stížnost spolu se souvisejícím spisovým materiálem, a to v zákonem stanovené lhůtě (do 15 dnů ode dne doručení odvolání, respektive do 7 dnů ode dne doručení stížnosti).
- Spisový materiál musí být řádně žurnalizovaný a musí obsahovat veškeré podklady pro rozhodnutí povinného subjektu, včetně dokladů prokazujících doručení veškerých relevantních písemností obsažených ve spise. Spisový materiál musí obsahovat též jednoznačně označenou informaci, která je předmětem žádosti, a to v úplné podobě.
- Povinný subjekt Úřadu předloží rovněž své vyjádření k odvolání / stížnosti.
Přezkumné řízení:
- Podnět na přezkum rozhodnutí nadřízeného orgánu o odvolání či rozkladu podává zpravidla žadatel o informace přímo Úřadu. V případě, že podnět obdrží nadřízený orgán, je povinen jej neprodleně postoupit Úřadu v souladu s § 12 správního řádu.
- Neformální podněty k provedení přezkumného řízení zaslané e-mailem bez elektronického podpisu je rovněž nezbytné postoupit Úřadu, neboť přezkumné řízení lze zahájit i z moci úřední. Anonymní podání se Úřadu nepostupují.
- Přezkumné řízení v agendě svobodného přístupu k informacím je oprávněn vést výlučně Úřad. Nadřízený orgán není oprávněn provést přezkumné řízení sám, a to ani tehdy, pokud by žadateli o informace plně vyhověl.
- Opožděná nebo nepřípustná odvolání proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti o informace nelze posuzovat jako podněty k provedení přezkumného řízení. Předmětem přezkumu je vždy pravomocné rozhodnutí odvolacího orgánu.
- Spisový materiál předkládaný pro účely přezkumného řízení musí být řádně žurnalizovaný a musí obsahovat veškeré podklady pro rozhodnutí povinného subjektu a veškeré podklady pro rozhodnutí nadřízeného orgánu, včetně dokladů prokazujících doručení veškerých relevantních písemností obsažených ve spise. Spisový materiál musí obsahovat též jednoznačně označenou informaci, která je předmětem žádosti, a to v úplné podobě.
- Spisový materiál musí být předložen Úřadu bez zbytečných odkladů od vyžádání.
Ochrana před nečinností nadřízeného orgánu:
- Úřadu je třeba v souladu s § 12 správního řádu postoupit všechny podněty k přijetí opatření proti nečinnosti, které nadřízený orgán v souvislosti se svou tvrzenou nečinností obdrží. To platí i v případech, kdy svou nečinnost již odstranil.
- Úřad podnět k přijetí opatření proti nečinnosti do 30 dnů ode dne jeho doručení posoudí a následně buď přijme opatření proti nečinnosti dle § 80 odst. 4 správního řádu, nebo usnesením vydaným dle § 80 odst. 6 správního řádu podnětu nevyhoví.
- Pro své rozhodnutí si Úřad vyžádá stanovisko nadřízeného orgánu a kopii řádně žurnalizovaného souvisejícího spisového materiálu, včetně dokladů prokazujících doručení veškerých písemností obsažených ve spise.
- Stanovisko nadřízeného orgánu a související spisový materiál musí být předložen Úřadu bez zbytečných odkladů od vyžádání.
- Nečinnost nadřízeného orgánu může nastat jak v odvolacím řízení, tak i při rozhodování o stížnosti na postup povinného subjektu při vyřizování žádosti o informace.