Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Zveřejněna vodítka WP29 k transparentnosti

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Další neoficiální překlad materiálu Pracovní skupiny WP29 zveřejnil na svých webových stránkách Úřad pro ochranu osobních údajů. Tentokrát se jedná o praktický návod a vysvětlení nové povinnosti transparentního zpracování osobních údajů podle GDPR.

Transparentnost má navozovat důvěru občanů vůči postupům, jež na ně mohou mít vliv tím, že jim umožní těmto pochodům porozumět a aby proti nim, v případě nutnosti, mohli vznést námitku. Je rovněž vyjádřením zásady korektnosti při zpracování osobních údajů vyjádřené v článku 8 Listiny základních práv Evropské unie. Do obecného nařízení byla, v doplnění k požadavkům na zákonnost a korektnost zpracování, přidána transparentnost jako základní aspekt těchto zásad.

Čtenář v dokumentu nalezne informace k prvkům transparentnosti podle GDPR, nástrojům pro vizualizaci či výjimkám z povinnosti poskytnout informace. Dozví se i více o informacích poskytovaných subjektu údajů nebo informacích ohledně dalšího zpracování.

V rámci již ukončené veřejné konzultace došla k materiálu řada komentářů a připomínek. Je tedy možné, že po jejich prostudování bude ještě dodatečně upraven.

Vodítka k transparentnosti podle Nařízení 2016/679 naleznete v rubrice Schválené pokyny Pracovní skupiny WP29.