Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Vraťme lidem přehled o jejich osobních údajích, vyzvala eurokomisařka Jourová

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Odbornou konferenci „Data jako příležitost pro ekonomiku“ hostil v pátek pražský hotel President. Hlavním řečníkem akce, jejímž ústředním tématem byl kybernetický svět digitální ekonomiky se všemi jeho riziky pro ochranu osobních údajů, byla evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitele Věra Jourová. Mezi ostatními odborníky na konferenci vystoupil i Josef Prokeš, ředitel sekce správní ÚOOÚ.

Prokeš přítomné krátce seznámil s činností Úřadu a zdůraznil jeho roli dozorové instituce, která chce především pomáhat jednotlivcům: „Nechceme být mašinou na trestání. Náš Úřad je institucí, která vznikla hlavně proto, aby pomáhala chránit jedno ze základních lidských práv – právo na soukromí,“ řekl.

O potřebě vrátit osobní údaje do rukou konkrétního člověka a připomenout mu tak jeho základní právo na soukromí, hovořila ve své závěrečné řeči také eurokomisařka Věra Jourová: „V dnešní době jsme svědky mnohdy skoro až bezskrupulózního sběru osobních dat lidí, která se stala vlastně jen jakousi obchodovatelnou komoditou a ze kterých se postupně vytratila individualita každého člověka. Ten už tak ztrácí nad svými údaji kontrolu,“ prohlásila. Znovu také vyzvala českou vládu k větší aktivitě při přípravě adaptačního zákona: „GDPR je psáno hodně obecně a jako takové dává mnoho možností pro specifikaci na národní bázi. To, že dnes ještě tento zákon není hotov, považuji za velkou chybu.“

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů vejde v účinnost už za 46 dní.

Josef Prokeš během svého vystoupení 

Na konferenci vystoupila i eurokomisařka Věra Jourová 

Auditorium v sále během konference „Data jako příležitost pro ekonomiku“