Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Veřejná konzultace EDPB pro hlášení porušení ochrany osobních údajů

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) otevřel 18. října 2022 veřejnou konzultaci k pokynům (č. 9/2022) pro ohlašování případů porušení zabezpečení ochrany osobních údajů. Pokyny původně přinášely určitou nejednotnost vůči pokynům EDPB k určování vedoucího dozorového úřadu pro správce a zpracovatele - konkrétně nesoulad v pojetí mechanismu jediného kontaktního místa.

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) otevřel 18. října 2022 veřejnou konzultaci k pokynům (č. 9/2022) pro ohlašování případů porušení zabezpečení ochrany osobních údajů. Pokyny původně přinášely určitou nejednotnost vůči pokynům EDPB k určování vedoucího dozorového úřadu pro správce a zpracovatele - konkrétně nesoulad v pojetí mechanismu jediného kontaktního místa. Praktické zkušenosti některých dozorových úřadů tak vyvolaly potřebu jasné a jednotné interpretace. Stávající novela pokynů č. 9/2022 proto přináší v dané oblasti soulad s pokyny k určování vedoucího dozorového úřadu. 

V praxi to bude znamenat, že pokud nebude mít správce ze třetí země pobočku alespoň v jedné členské zemi (pouhý zástupce nestačí), pak bude muset případ porušení ohlásit prostřednictvím svého místního zástupce u vnitrostátního úřadu ve všech členských zemích EU, kde působí. Nebude přitom moci využít mechanismu jediného kontaktního místa (one-stop-shop).

Veřejná konzultace je otevřena do 29. listopadu 2022 a přispět do ní lze prostřednictvím online formuláře, který je k nalezení zde: Guidelines 9/2022 on personal data breach notification under GDPR | European Data Protection Board (europa.eu).