Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Úřad přednášel pověřencům z Karlovarska

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Nová česká adaptační legislativa a aktuální poznatky Úřadu pro ochranu osobních údajů o pověřencích byly hlavními tématy setkání pověřenců obcí karlovarského kraje, kde jako hosté vystoupili v týdnu experti Úřadu Miroslava Matoušová a Ladislav Hejlík.

Na půdě Krajského úřadu Karlovarského kraje nejdříve vedoucí oddělení konzultací ÚOOÚ Ladislav Hejlík představil některé atributy zpracování osobních údajů v souvislosti s novou českou adaptační legislativou. V této souvislosti se věnoval převážně působnosti nového zákona na adaptaci obecného nařízení, trestněprávní směrnici a zajišťování obranných a bezpečnostních zájmů ČR.

Miroslava Matoušová a Ladislav Hejlík přednášejí na akci pro pověřence v Karlových Varech

Poradkyně předsedkyně Úřadu Miroslava Matoušová přítomné seznámila s aktuálními tématy ochrany osobních údajů ve veřejných subjektech v ČR z pohledu ÚOOÚ. Součástí bloku byly poznatky Úřadu o pověřencích a některé náležitosti, které s funkcí pověřence souvisejí, například kvalifikační požadavky a jmenování.

„Pověřence musí vždy ohlašovat správce, který ho zaměstnává. Bohužel se setkáváme s tím, že pověřenec nám ohlásí své vlastní jmenování sám. Na druhé straně jmenovaní pověřenci mnohdy netuší, kdo a kdy jejich jmenování oznámil či na jakém základě byli jmenováni,“ uvedla Miroslava Matoušová.

Kvalifikovaný odhad Úřadu je, že v České republice působí okolo 16 500 pověřenců. Na toto číslo má vliv i fakt, že mnoho organizací mít pověřence ze zákona ani nemusí a jmenovaly ho dobrovolně. 

Setkání bylo další z akcí pro pověřence, kterých se Úřad zúčastnil. Minulý týden absolvovali jeho experti podobnou konferenci v Pardubicích. Sami pak od léta 2018 přednášeli na již devíti informačních seminářích, které Úřad pro pověřence organizuje. Další se pak uskuteční v polovině června. Zprávu z jedné z těchto akcí si přečtěte zde.