Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Varování ÚOOÚ – pozor na e-maily s falešnými fakturami

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Vše
  4. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Varování ÚOOÚ – pozor na e-maily s falešnými fakturami Úřad pro ochranu osobních údajů od začátku roku 2023 eviduje narůstající počet stížností na hromadné rozesílání e-mailových zpráv obsahujících zálohové faktury na služby týkající se reklamy, marketingu a internetových prezentací, které si však příjemce nikdy neobjednal.

Stěžovatelé (adresáti e-mailů) shodně uvádějí, že si žádné služby týkající se reklamy, marketingu ani internetových prezentací neobjednali a nejsou zákazníky odesílatele ani jeho registrovanými uživateli. Přesto zálohové faktury obsahují identifikační údaje příjemců, jako název, adresa i IČO (identifikační číslo osoba) a částku k zálohovému zaplacení objednávaných služeb.

Je přitom nutné zdůraznit, že se jedná o faktury na částky v řádu tisíců korun. Zaslané zprávy vzbuzují dojem, že se jedná o skutečně objednané služby a výzvu k zaplacení faktury za provedenou práci.

Úřad pro ochranu osobních údajů upozorňuje, že nevyžádané klamavé emaily je nutné považovat za nevyžádaná obchodní sdělení. 

Obchodním sdělením se rozumí všechny formy sdělení, včetně reklamy a vybízení k návštěvě internetových stránek, určeného k přímé či nepřímé podpoře zboží či služeb nebo image podniku osoby, která je podnikatelem.

Úřad pro ochranu osobních údajů proto proti subjektům rozesílajícím taková sdělení uplatňuje pravomoci svěřené zákonem, zejména v podobě kontroly a případně správního řízení.

Pokud zaznamenáte podobné praktiky, lze ve věci podat podnět nebo stížnost přímo Úřadu pro ochranu osobních údajů, a to prostřednictvím interaktivního formuláře.