Operace Dunaj zůstává tragickým mementem i po 56 letech
V noci z 20. na 21. srpna 1968 proběhl vpád pěti armád zemí Varšavské smlouvy pod vedením komunistického Sovětského svazu na území tehdejšího Československa.
Události z roku 1968 jsou stále velmi významnou součástí české a slovenské národní historie a paměti. Jsou připomínkou boje za svobodu a nezávislost stejně jako dokladem snahy o jejich násilné potlačení agresivní politikou a vojenskou silou.
Ochrana suverenity a nezávislosti je proto, zvlášť v současné mezinárodní geopolitické situaci, zcela zásadní demokratickou hodnotou, kterou je nutné hájit a chránit i dnes. Násilné politicko-vojenské potlačení Pražského jara v srpnu 1968, tak zůstává zásadním mementem i nyní. Tato historická zkušenost je nezastupitelná i při ochraně hodnot osobní svobody a soukromí. S globálním rozvojem informačních a komunikačních technologií totiž získávají na významu i nejrůznější snahy o získání a následné zneužití osobních údajů. Jejich faktická ochrana je tak stále důležitější.
Dnes si připomínáme morální hodnoty a odvahu obyvatel Československa, kteří se proti této vojenské okupaci postavili. Okupace, která trvala od roku 1968 až do roku 1991 (kdy byla okupační vojska odsunuta zpět do Sovětského svazu), měla dlouhodobé negativní důsledky jak pro společenský, tak i pro politický vývoj v naší zemi.