Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Den ochrany osobních údajů a 43. výročí úmluvy o ochraně osobních údajů

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Vše
  4. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Den ochrany osobních údajů a 43. výročí úmluvy o ochraně osobních údajů Přesně před 43 lety, tedy 28. ledna 1981, byl Radou Evropy schválen první právně závazný mezinárodní nástroj v oblasti ochrany osobních údajů. Konkrétně se jedná o Úmluvu č. 108 o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů. Tento dokument má zaručit každé fyzické osobě úctu k právům a základním svobodám, zejména pak zdůrazňuje právo na soukromý život se zřetelem k automatizovanému zpracování osobních údajů.

Na úmluvu dále navazuje protokol, jehož cílem je míru ochranu zvýšit a zlepšit její účinnost, stala se vzorem ale i pro nespočet dalších zákonů v této oblasti. Za zmínku stojí především GDPR, jehož pětileté výročí jsme si připomínali v květnu loňského roku.

Výročí úmluvy z roku 1981 připomíná právě den ochrany osobních údajů, který si v návaznosti na tuto událost Evropa připomíná od roku 2007.

Zejména v dnešní době, která je stále závislejší na online světě, je vhodné si tento den připomínat, a to nejen jako dozorový úřad, ale i jako jednotlivci. Právo na soukromí je jedno ze základních lidských práv – co pro jeho ochranu udělat, lze najít např. v otázkách a odpovědích.

Video

Stáhnout video

Dokumenty