Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Kyberbezpečnost je záležitostí především naší vlastní zodpovědnosti

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Úřad pro ochranu osobních údajů přijal záštitu nad prestižní mezinárodní konferencí IS2 – Information Security Summit. Jeho předseda Jiří Kaucký ve své zdravici shrnul shrnul rizika, jež pro ochranu osobních údajů představuje pohyb v kyberprostoru, i možná řešení, jak se těmto hrozbám vyhnout.

Kaucký zdůraznil, že pouze čekat na globální řešení nestačí. Cílem by mělo být dosažení co největší míry soběstačnosti v technické oblasti ochrany dat. „Zmíněná soběstačnost nám poskytne kontrolu zejména nad tím, jak je s našimi daty skutečně nakládáno a že smazaná data nebudou mít nikde svou uloženou záložní verzi.  Bohužel ve správě a budování ICT systémů čelí stát přetrvávajícím bezpečnostním problémům, což potvrdila nejedna výroční zpráva BIS nebo NKÚ za poslední roky,“ uvedl.

Kyberbezpečnost pak nabírá na aktuálnosti během současných opatření proti pandemii onemocnění COVID-19, kdy se běžným prostředkem stává práce z domova. Taková praxe se ukazuje být bezpečnostní výzvou nejen pro malé a střední podniky, které na podobnou realitu nemusely být zcela připravené, ale i pro státní správu. U ní přitom hrozí výrazné nebezpečí s ohledem na velké veřejné databáze státu.

Celoevropská či dokonce celosvětová regulace však nemůže být v dynamickém prostředí digitálního světa nikdy zcela efektivní. Pro úspěch je třeba zapojení všech občanů. „Důležitý je především odpovědný osobní přístup a neustálé navyšování ochrany, ať již odpovídajícími technickými prostředky či vyhodnocením pravděpodobnosti a závažnosti bezpečnostních rizik, která plynou z našeho vlastního jednání," vyzval předseda ÚOOÚ.

Mezinárodní konference IS2 – Information Security Summit, kterou v tomto týdnu hostilo Karolinum Univerzity Karlovy, si i na svém 21. ročníku vytkla za cíl zvýšit povědomí o důležitých trendech v oblasti informační bezpečnosti. 

Zdravice předsedy ÚOOÚ Jiřího Kauckého na konferenci IS2 – Information Security Summit