Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Kontrola skončila pro lékárnu dobře, údaje o zákaznici neukládala do vlastní evidence

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Úřad pro ochranu osobních údajů nezjistil při kontrole lékárny, na kterou podala stížnost jedna z jejích klientek, která byla při vyzvednutí e-receptu v červenci 2020 požádána lékárnicí o občanský průkaz, žádné pochybení. Klientce se nezdálo, že obsluhující lékárnice si z jejího občanského průkazu opsala údaje, načež klientku informovala, že lék nemají.

Vzhledem k tomu, že lékárnice nedokázala opisování údajů z občanského průkazu vysvětlit, považovala zákaznice celou věc za nestandardní a obrátila se na Českou obchodní inspekci, která věc předala ÚOOÚ. 

Kontrola následně prokázala, že provozovatel lékárny má uzavřenu Smlouvu o zpracování osobních údajů se zpracovatelem, který jí poskytuje lékárenský informační systém Lekis. Při výdeji léků vydávaných na základě vystaveného receptu shromažďuje a zpracovává lékárna informace o klientech v rámci výkonu řádné lékárenské praxe (minimálně v rozsahu jméno, příjmení, číslo pojištěnce (rodné číslo), evidenční číslo receptu, název léku a jméno vydávajícího lékaře).

Při výdeji léků jsou osobní údaje klienta shromažďovány a zpracovávány dle zákona o léčivech (ve smyslu § 81 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů), prostřednictvím Centrálního úložiště elektronických receptů. Toto zpracování je zabezpečováno pomocí datového rozhraní mezi lékárenským systémem a Centrálním úložištěm elektronických receptů, tedy Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Současně je lékárna povinna uchovávat dle zákona o léčivech evidenci vydaných léků jako správce osobních údajů.

Úřad upozorňuje, že ve smyslu zákona č. 262/2019 Sb., kterým se mění zákon o léčivech, došlo od 1. června 2020 ke změně přístupu do Centrálního úložiště elektronických receptů, a to zavedením další možnosti přístupu prostřednictvím čísla občanského průkazu. Ztotožnění pacienta s centrální evidencí obyvatel je zajišťováno automatizovaně. V praxi to znamená, že pacient má možnost požádat kteréhokoli oprávněného lékárníka o sdělení informací o nevydaných lécích prostřednictvím zadání čísla svého občanského průkazu do Centrálního úložiště elektronických receptů. Kontrolou tak nebylo zjištěno, že by lékárna zpracovávala osobní údaje klientky ve své vlastní evidenci, tedy ani číslo jejího občanského průkazu.

Shrnutí

Zpracování osobních údajů při výdeji léčivých přípravků je primárně upraveno zákonem o léčivech. Správcem Centrálního úložiště elektronických receptů je Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Lékárna, v souvislosti s online připojením do Centrálního úložiště elektronických receptů, se jako zpracovatel osobních údajů řídí předpisy a metodikami pro provoz úložiště. SÚKL podle zákona o léčivech jako správce osobních údajů zodpovídá za jejich bezpečnost při shromažďování, zpracování a ukládání, přičemž každý pacient má právo přistoupit ke svému účtu v Centrálním úložišti elektronických receptů. Přesné podmínky jsou stanoveny a zveřejněny na www.sukl.cz.