Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Evropa si připomíná Den ochrany osobních údajů

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Právě dnes před 41 lety – 28. ledna 1981, přijala Rada Evropy historicky první zákonodárný dokument, který reflektoval ochranu osobních údajů. Tehdejší Úmluva o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů se stala vzorem a inspirací pro další navazující zákony, které tuto oblast formovaly, včetně obecného nařízení. Den ochrany osobních údajů si evropský kontinent oficiálně připomíná již od roku 2007.

https://uoou.gov.cz/media/shutterstock/staticke/shutterstock-1679996554-astronaut-kopie.jpg

Tehdejší dokument reflektoval především prudký nárůst moderních technologií, které, se všemi vymoženostmi a ulehčeními každodenního života, s sebou zároveň přinášely ohrožení pro soukromí obyčejného člověka. Automatizované zpracování obrovského množství osobních údajů velkými společnostmi a institucemi doprovázelo stále více úniků a zneužití těchto dat, což mohlo kromě relativně drobných nepříjemností přinášet i zásadnější dopady na životy lidí.  

V současné době, ve které se naše životy čím dál intenzivněji odehrávají v online světě internetu, je odkaz tohoto významného data možná aktuálnější než kdy dříve.  

Nezbytnost efektivního právního rámce, díky kterému je možné dovolat se vlastního práva na soukromí, zažívá svět doslova v přímém přenosu během současné pandemie COVID-19. Dobře míněná opatření v rámci boje proti této nemoci s sebou přinášejí mnohdy značná rizika pro ochranu osobních údajů. Tato opatření je vždy nutno velmi pečlivě posuzovat z hlediska vyvážení chráněných zájmů (ochrana života a zdraví vs. ochrana soukromí), efektivity a rizika zneužitelnosti vytvořených prostředků.

Úřad se v tomto směru angažoval v poslední době například v ujasňování práv ohledně zpracování informací o očkování proti COVID-19 či se vyjádřil k vládnímu návrhu zákona o covid pasech.  

Velký respekt napříč nejen českou společností si získává obecné nařízení (GDPR). Právní norma, která ochranu osobních údajů upravuje, ještě lépe odpovídá nadnárodnímu rámci ochrany osobních údajů v zemích Evropské unie a v mnohem větší míře se stává vzorem také pro další státy mimo evropskou sedmadvacítku.