Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

EK k ochraně osobních údajů u aplikací podporujících boj s koronavirovou pandemií

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Evropská komise vydala v první polovině dubna pokyny k aplikacím podporujícím boj proti pandemii COVID-19 ve vztahu k ochraně údajů. ÚOOÚ nyní uveřejňuje oficiální český překlad.

V boji proti koronavirové krizi začínají hrát stále významnější úlohu digitální data a technologie. „Mobilní aplikace běžně nainstalované na chytrých telefonech mohou fungovat jako podpora pro zdravotnické orgány na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU při monitorování a zvládání probíhající pandemie COVID-19 a jsou obzvláště důležité při uvolňování opatření k omezení šíření nákazy,“ uvádí Evropská komise.

Samotné užívání těchto technologií však musí být bezpodmínečně spojené s efektivní ochranou osobních dat. „Zásadní je najít řešení, která co nejméně narušují soukromí a která jsou plně v souladu s požadavky na ochranu osobních údajů a soukromí stanovenými v právu Unie. Kromě toho by tyto aplikace měly být deaktivovány nejpozději ve chvíli, kdy bude pandemie prohlášena za zvládnutou. Dále by zabezpečení informací v těchto aplikacích mělo zahrnovat nejmodernější ochranné prvky,“ vysvětluje ve svém dokumentu.

V materiálu byly zohledněny připomínky Evropského sboru pro ochranu osobních údajů, na jehož pokyny k podobným tématům upozornil Úřad ve své včerejší zprávě.

Oficiální český překlad Pokynů Evropské komise k aplikacím podporujícím boj proti pandemii COVID-19 ve vztahu k ochraně údajů naleznete níže ve formátu PDF.

Pokyny k aplikacím podporujícím boj proti pandemii COVID-19 ve vztahu k ochraně údajů