Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

EK: GDPR přináší výsledky, práce však musí pokračovat

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Většina členských států už zavedla nezbytný právní rámec napomáhající prosazování pravidel na ochranu osobních údajů. Podniky rozvíjejí kulturu dodržování předpisů. Občané si stále více uvědomují svá práva. Pokračuje sbližování směřující k přísnějším normám pro ochranu osobních údajů na mezinárodní úrovni. To jsou, podle vyjádření Evropské komise (EK), hlavní dosavadní přínosy obecného nařízení pro ochranu osobních údajů.

Zpráva shrnuje výsledky a další priority obecného nařízení (GDPR) po jeho roční platnosti. Prostřednictvím nových pravidel již bylo podle EK dosaženo řady vytyčených cílů.

„Obecné nařízení o ochraně osobních údajů již přináší ovoce. Dává Evropanům do rukou spolehlivé nástroje k řešení úkolů, které přináší digitalizace, a vrací jim kontrolu nad jejich osobními údaji. Dává podnikům příležitost maximálně využít přínosů digitální revoluce a současně zajišťuje důvěru občanů. Mimo rámec Evropy otevírá možnosti pro digitální diplomacii k podpoře datových toků na základě přísných norem mezi zeměmi, které sdílejí hodnoty EU,“ uvedla komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová.

Komise však zároveň stanovila konkrétní kroky, jak tato pravidla a jejich uplatňování ještě posílit. Jedná se například o větší podporu malých a středních podniků v uplatňování pravidel ochrany osobních údajů, intenzivnější spolupráci evropských dozorových úřadů při provádění společných vyšetřování či zintenzivnění dialogů v oblasti vymáhání práva se třetími zeměmi.

Kompletní tiskovou zprávu Evropské komise naleznete zde.