Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Čínský TikTok je bezpečnostní riziko...

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Článek
Datum zveřejnění
Zpět na seznam

Čínský TikTok je bezpečnostní riziko... Zaměstnanci Evropské komise musejí do 15. března 2023 odinstalovat čínskou aplikaci TikTok, a to nejen ze všech služebních zařízení, ale také ze soukromých, která jsou využívána i pro služební potřeby. Informoval o tom server Politico.eu. Pokud tak neučiní, nebudou mít od následujícího dne (16/3/2023) přístup k interním systémům a informacím Evropské komise.


Evropská komise zakázala zaměstnancům používat čínskou aplikaci sociálních médií TikTok vzhledem k bezpečnostním rizikům, která jsou s touto aplikací spojena. Podle Evropské komise jsou čínské technologické společnosti propojeny s čínskými zpravodajskými službami a shromažďují obrovské množství dat z celého světa. 

Podle serveru Politico.eu informaci potvrdil vysoce postavený úředník komise s tím ,že dnes ráno (23/2/2023), bylo všem zaměstnancům nařízeno, aby odstranili aplikaci TikTok ze svých oficiálních zařízení, včetně jejího odstranění i z osobních zařízení, pokud mají nainstalované nějaké aplikace související s prací.Případně zaměstnanci mohou odstranit pracovní aplikace ze svých osobních telefonů, pokud je využívají i pracovně.

V nařízení Evropské komise zaměstnancům se, podle serveru Politico.eu, uvádí: "Za účelem ochrany údajů Komise a zvýšení její kybernetické bezpečnosti se správní rada Evropské komise rozhodla pozastavit aplikaci TikTok na firemních zařízeních a osobních zařízeních zapsaných do služby Komise pro mobilní zařízení". 

Úředníci jsou povinni odinstalovat aplikaci pro sdílení videí "při nejbližší příležitosti", ale nejpozději do 15. března. "Od 15. března budou zařízení s nainstalovanou aplikací považována za nekompatibilní s podnikovým prostředím," uvádí se v nařízení. Komise dále uvedla, že je to poprvé, co pozastavila používání aplikace pro své zaměstnance. Mluvčí EK Eric Mamer a Sonya Gospodinova uvedli, že jde o výsledek "pečlivé" analýzy. Odmítli však zveřejnit informace, které vedly k závěru, že aplikace představuje významná kybernetická a datová rizika pro unijní exekutivu. Uvedli, že omezení je dočasné a pod "neustálým přezkumem a možným přehodnocováním".

Komise zastává politiku "přineste si vlastní zařízení", kterou vysocí úředníci EK z bezpečnostního hlediska popisují jako "hroznou". Ostatní orgány Evropské unie, včetně Rady a Parlamentu, budou pravděpodobně nakonec následovat se zákazem čínské aplikace, i když zejména Parlamentu může trvat mnohem déle, než bude schopen takovou politiku aplikovat.

V prohlášení pro Politico.eu TikTok uvedl, že rozhodnutí je "zavádějící"."Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, o kterém se domníváme, že je zavádějící a založené na zásadních mylných představách," uvedl mluvčí TikToku. "Kontaktovali jsme Komisi, abychom to uvedli na pravou míru a vysvětlili, jak chráníme data 125 milionů lidí v celé EU, kteří každý měsíc přicházejí na TikTok.

Zdánlivě "nevinnou" aplikaci přitom Spojené státy americké zakázaly pro všechna zařízení federální vlády z obav z potenciální čínské špionáže už v prosinci minulého roku. Několik států minulý týden také zavedlo vlastní omezení. 

Zdroj a více informací na internetových stránkách serveru Politico.eu