Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu
Kontakt

Toto je ověřovací provoz nového webu ÚOOÚ. Původní stránky Úřadu naleznete na old.uoou.cz.

Plzeňský kraj

Kontrola v oblasti kamerových systémů provozovaných v rámci kraje

Předmětem kontroly bylo dodržování povinností při instalaci a provozu preventivních zařízení a prvků, které přispějí k zvýšení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a k jeho monitoringu v rámci projektu „Klidné příhraničí“. Kontrolující zjistil, že zadavatelem tohoto projektu je kontrolovaný a uživatelem systému aktivního monitoringu je kontrolovaný společně také s Policií České republiky.

Systém aktivního monitoringu se skládá z prvků, jejichž součástí jsou jednotlivé kamery s nízkým rozlišením, měřiče rychlosti, meteostanice a PC stanice pro zpracování dat. V rámci PAM dochází ke sběru osobních údajů a statistických dat. Osobní údaje jsou striktně odděleny od ostatních statistických dat a šifrovány.

Mezi zašifrované osobní údaje jsou zařazeny údaje o registrační značce vozidla, místě, čase a fotografie nebo video tohoto vozidla. K těmto zašifrovaným osobním údajům má přístup pouze Krajské ředitelství Policie České republiky. Statistická data jsou taktéž šifrována a přístupem k nim disponuje kraj. Jedná se o informace o rychlosti, typu vozidla, směru jízdy a o záběr z kamery ve velmi nízkém rozlišení (320x240 pixelových bodů).

Kontrolující konstatoval, že v rámci kontroly nebylo zjištěno, že by kontrolovaný provozem systému aktivního monitoringu porušil či porušoval zákon č. 101/2000 Sb.

Kontrolu řídil inspektor Josef Vacula.